  • AR15/AR10
    • Complete Guns
      • Complete Rifles
      • Complete Pistols
    • AR Build Kits
      • AR Rifle Kits
      • AR Pistol Kits
    • Lower Receivers & Parts
      • Complete Lower Receivers
      • Stripped Receivers
      • Triggers
      • Stocks, Braces & Grips
      • Buffer Systems
      • Lower Kits
      • Individual Components
    • Upper Receivers & Parts
      • AR-15 Uppers
        • M-LOK Uppers
        • Quad Rail Uppers
      • Grab Bag Uppers
      • Stripped Upper Receivers
      • AR Handguards
      • AR 15 Barrels
      • Bolt Carrier Groups
      • AR Charging Handles
      • Muzzle Devices
      • Gas Blocks & Systems
      • Other Upper Components
    • Oilslick (Rainbow) AR15 Parts
      • TiN AR15 Parts
      • Upper Components (PVD)
      • Colored Lower Parts
  • Handgun Parts
    • Glock Compatible Parts
      • Glock Slides
        • G17 Slides
        • G19 Slides
        • G22 Slides
        • G23 Slides
        • G26 Slides
        • G43 Slides
        • Glock RMR Slides
        • Glock MOS Slides
        • Glock Stripped Slides
        • Complete Glock Slides
        • Glock Gen 3 Slides
        • Glock Gen 4 Slides
        • Glock Gen 5 Slides
      • Glock Barrels
        • Glock 19 Barrels
        • Glock Threaded Barrels
      • Glock Lower Components
      • Slide Components
      • PVD Oilslick Handgun Parts
      • TiN Handgun Parts
  • PVD/TiN Parts
      • Upper Components (PVD)
      • Colored Lower Parts
    • TiN AR15 Parts
    • PVD Oilslick Handgun Parts
    • TiN Handgun Parts
  • Lights & Optics
    • Lights
    • Night Vision
    • Sights & Optics
      • Handgun Sights & Optics
      • Rifle Sights & Optics
  • Accessories & Gear
    • Belts
    • Tools
    • Swag
      • Apparel
      • Stickers
      • Koozies
  • Support
    • Contact Us
    • About Us
    • FAQs
    • Terms & Conditions
  • Blog
  • Discount AR-15 and Glock
    • Blemished Parts
    • Wholesale Parts
Account
  • My Account
Social
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Youtube
Ar10 / LR 308 Uppers
Ar10 / Lr-308 Dpms Upper Receiver Assemblies
Home / Shop / AR15/AR10 / Upper Receivers & Parts / AR-15 Uppers / Ar10 / LR 308 Uppers
Showing all 2 results
  • -20%
    12.5” 308 ar10 / dpms lr308 low profile upper
  • -56%
    MSF 16' Ar10 / DPMS LR 308 Pattern Upper Receiver with 15' MLOK
    Thread Pitch: 5/8x24
    Style: Rifle
    Rated 5.00 out of 5 based on 1 customer rating
Showing all 2 results
Price
Price: —
categories
  • Accessories & Gear
  • AR15/AR10
    • AR Build Kits
    • Complete Guns
    • Lower Receivers & Parts
    • Upper Receivers & Parts
      • AR 15 Barrels
      • AR Charging Handles
      • AR Handguards
      • AR-15 Uppers
        • .223 Wylde Uppers
        • .450 Bushmaster Uppers
        • .458 Socom Uppers
        • 10.5 AR Uppers
        • 12.5 inch Uppers
        • 12.7x42 (.50 BEO) Uppers
        • 14.5 inch Uppers
        • 16 inch Uppers
        • 18 inch Uppers
        • 20 inch Uppers
        • 24 inch Uppers
        • 300 Blackout Uppers
        • 350 Legend Uppers
        • 5 inch Uppers
        • 5.56 NATO Uppers
        • 6.5 Grendel Uppers
        • 7.5 inch Uppers
        • 7.62x39 Uppers
        • 9mm Uppers
        • Ar10 / LR 308 Uppers
        • Ar15 Upper Combos with BCG and CH
        • Grab Bag Uppers
        • Left handed Ar15 Uppers
        • Lightweight Uppers
        • M-LOK Uppers
        • Quad Rail Uppers
      • Ar10 / LR 308 Barrels
      • Attachments
      • Bolt Carrier Groups
      • Breek Arms
      • Gas Blocks & Systems
      • Muzzle Devices
      • Other Upper Components
      • Stripped Upper Receivers
  • Blemished Parts
  • Bulk AR Parts
  • FFL Items
  • Handgun Parts
  • Lights & Optics
  • On Sale
  • PVD/TiN Parts
  • Uncategorized
Caliber
Barrel Length
  • 16" (1)
Rail Length
  • 15" (1)
Compatible With
  • AR10 / LR-308 (1)
Thread Pitch
  • 5/8x24 (1)
Stock status
  • In stock
  • Out of stock
  • On backorder
Subscribe
8a-5p Support
Available via call and text
12+ Years in Business
Based in Mississippi
100% Secure Checkout
Provided by Authorize.net
Shop
  • Home
  • All Products
  • AR-15/AR-10
  • Wholesale
Support
  • My Account
  • About Us
  • Contact Us
  • Terms & Conditions
  • FAQs
  • Blog
Follow us
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Youtube
Contact
  • Monday – Friday, 9AM – 5PM
  • Allen: 601-201-9665
  • Zak: 601-720-8252
  • info@midstatefirearms.com
  • 205 Clinton Blvd, Clinton, Mississippi 39056
  • Get Directions
© Mid State Firearms LLC • Website by Gunly
WAIT! TAKE 5% OFF YOUR ORDER!
Complete your build today and enjoy 5% off your order – just for sticking around!
Unlock 5% OFF